מכירת רכב במזומן

האם ניתן לעשות העברת בעלות לרכב ללא טסט גם אם הוא יצא מכלל שימוש?

על מכירת רכב במזומן, העברת בעלות ושאלות נוספות שרצוי לתת עליהן את הדעת בכתבה שלפניכם.

גרר בן קונה רכבים במזומן – רכבים במצב נסיעה וכלי רכב שיצאו מכלל שימוש, רכבים ישנים, לפירוק, אחרי תאונה וכד'. התקשרו: 052-339-0787 ונשמח לעמוד לשירותכם.

ברור לכל כי מכירת רכב תקין מחייבת העברת בעלות, להוציא רכבים ישנים, המוגדרים ככאלה על פי תקנות משרד התחבורה, ניתן לקרוא בקישור המצורף https://www.gov.il/he/Departments/Guides/vehicles_licences?chapterIndex=11

אבל, האם גם מכירת רכב טוטל לוס או גרוטאה ישנה שיצאה מכלל שימוש ותוקף רישיונה פג, מחייבת גם היא את אותה פרוצדורה?

מכירת רכב במזומן לאדם פרטי, לא כל שכן לעסק המתמחה בקניה ומכירת רכבים, מעלה שורה של שאלות מה החוק מתיר ומה הוא אוסר, וחשוב לתת עליהן את הדעת.

מכירת רכב במזומן

לפניכם שורה של שאלות נפוצות שלקוחות שואלים אותנו בנושא העברת בעלות לרכב ללא טסט:

האם ניתן לעשות העברת בעלות ללא טסט

רבים שואלים אותנו האם אפשר לעשות העברת בעלות ללא טסט. ובכן, על פי תקנות משרד התחבורה העברת בעלות על רכב שמיש מחייבת רישיון רכב בתוקף, מלבד יוצאים מן הכלל.

במילים אחרות הרכב עבר בהצלחה את מבחן הכשירות השנתי (טסט), ואגרת רישוי שולמה כדין למשרד התחבורה.
אבל, האם הוראות אלו תקפות לכל רכב בכל מצב? על רכב טוטאל לוס, כמו על רכב ישן שיצא מכלל שימוש ונועד לפירוק חלות תקנות אחרות.

רכב כזה מחייב את בעליו לסור למכון רישוי ולבקש להגדיר את הרכב כמועד לפירוק.

בעל הרכב יקבל אישור המעיד כי הרכב נמחק ממאגר הרכבים בישראל ואינו רשאי לנוע בכבישים. כך יוכל הרכב להחליף ידיים ללא טסט וללא צורך בהעברת בעלות.

האם צריך לעשות טסט לרכב חדש

מי שקונה רכב פרטי חדש מהניילונים נהנה מכל העולמות, כולל מאה אחוז כשירות דרך ובטיחות. משרד התחבורה לוקח את זה בחשבון ופוטר את בעלי הרכב החדש ממבחן רישוי במשך שלוש שנים מהיום בו בוצע הרישום לראשונה.

כלפי רכבי ליסינג והשכרה חדשים משרד התחבורה פחות נדיב ומסתפק בפטור מטסט במשך שנתיים בלבד.

לתשומת לב המתעניינים בקניית רכב יד ראשונה בטווח השנים הנ"ל וודאו שבטופס הרישוי מופיעה הערה בנוגע לפטור מטסט. אם הפטור אינו מופיע במסמך הרכב יחויב במבחן רישוי שנתי כרגיל.

לעומת זאת, רכב פרטי חדש שנקנה מחברת ליסינג או השכרה מאבד את את זכות הפטור מטסט בשנתיים הראשונות, וחייב במבחן רישוי שנתי כרגיל.
חשוב לציין שאת תשלום האגרה משלמים בכל מקרה, הפטור הוא עבור מבחן הרישוי בלבד.

איך משנים צבע לרכב ברישיון

צביעת רכב בצבע שונה מצבעו המקורי מחייבת את עדכון השינוי במסמכי הרישוי של רכב. מדובר בפרוצדורה פשוטה המתבצעת במכון רישוי.

גשו למכון הרישוי בו אתם מבצעים את הטסט השנתי לרכב, או לכל מכון רישוי אחר. בוחן הרכב יבצע את הבדיקה וישלח אתכם למשרד עם טופס המאשר את שינוי צבע הרכב.

בטסט השנתי הבא שתעשו לרכב יופיע השינוי ברישיון הרכב.

מה מותר ומה אסור בנוגע להתנהלות הכספית (נכון לאוקטובר 2022)

בישראל קיים חוק לצמצום השימוש בתשלום מזומן. החוק חוקק, כפי שמופיע באתר רשויות המס, נועד לסייע למאבק בהעלמות מס, הלבנת הון, פעילות פלילית ומימון טרור.

במסגרת זו עודכנו ההגבלות בחודש אוגוסט 2022, ומעתה עסקאות מזומן בין אנשים פרטיים מוגבלות עד גובה של 15,000 ₪, ועסקאות מזומן עם בעלי עסקים מוגבלות עד גובה של 6,000 ₪.

עם זאת (נכון לאוקטובר 2022), בכל הנוגע לעסקאות רכב מגלות רשויות המס קצת יותר נדיבות. עסקת רכב במזומן בין אנשים פרטיים לא תעלה על תקרה של 50,000 ₪.

בשעה שעסקת רכב במזומן עם בעל עסק מוגבלת לא תעלה על תקרה של 11,000 ₪, או 10% מגובה העסקה.

זה מה שמותר ומה שאסור, אבל איפה הקץ'?

מגבלות על עסקאות במזומן

רשות המיסים לא אוהבת אנשים שמחזיקים סטפות של כסף בגובה כמה עשרות אלפי שקלים, וברור שאף אחד מכם לא צריך אותן על הראש.

ומה קורה בבנקים? נסו לפתוח מזוודה עם מזומנים על דלפק הטלר ותראו איזה פרצוף יעשו לכם ואיזה שאלות ישאלו אתכם. גם הם נמצאים תחת פיקוח הדוק של רשויות המס, ולא ששים להפקיד מזוודות מזומנים.

איך הכי טוב לשלם על עסקת רכב

זו שאלה שקשה לענות עליה. הנתונים לפניכם והבחירה בידכם. אנחנו ממליצים על צ'ק בנקאי או העברה בנקאית.

בהצלחה!

נכתב ע"י 029