אורטופד או אורתופד

איך נכון לכתוב והאם מבטאים את המילה אורתופד או אורטופד באופן שונה?

החלקתי ונקעתי את הרגל מי אני רוצה שיבדוק את הרגל שלי אורטופד או אורתופד ואולי עדיף רופא כאב?

אורטופד או אורתופד היא שאלה בלשנית על דרך האיות או ההגיה הנכונה של מקצוע רפואי זהה.

הדרך הנכונה לכתיבה מבוססת על דרך ההגייה והכתיבה המקורית של המילה בשפה האנגלית ו/או היוונית העתיקה (לעיתים אף בשפה הגרמנית או הלטינית).

הכלל הפשוט המקובל כיום הוא מבלי להיכנס ליוצאים מן הכלל שאינם מעניינינו הוא פשוט ולכם התשובה על השאלה אורטופד או אורתופד די פשוטה.

הכלל אומר כי מילים אשר באנגלית נכתבות עם האות "T" בלבד מאייתים בעברית באות "ט" ואילו מילים אשר מאוייתות באנגלית באותיות "TH" נכתבות בעברית באות "ת".

לפי כלל זה את התשובה לשאלה אורתופד או אורטופד נמצא במילה: "Orthopedist" אשר נכתבת ב-"TH" ולכן הדרך הנכונה לכתיבה היא אורתופד.

אורטופד או אורתופד

למה גוגל לא מסמן טעות לפחות באחת המילים אורטופד או אורתופד

בעבר חוקי הבלשנות הנהוגים בשפה העברית היו נוקשים וחד משמעיים ולא השאירו מרחב טעות הן באשר לאיות והן באשר להגייה.

בשנים האחרונות קיבלו הכרה על ידי האקדמיה ללשון העברית מספר רב של עיוותי לשון והגייה של מילים עבריות מקוריות וכמובן גם של מילים בשפות זרות שנכנסו בדלת האחורית ללשון העברית היומיומית.

האלגוריתמים של גוגל כן יודעים להבחין בין אורטופדיה או אורתופדיה אך על אף שניתן "עקרונית" להגדיר את האחת נכונה והאחרת טעות, שתיהן מקובלות על גוגל וזאת כי שתי המילים מהוות תרגום אפשרי מובן וברור.

לאיזה מחלקה עלי לפנות למחלקת אורטופדיה או אורתופדיה, מחלקה פנימית או כירורגית?

במקרי פגיעה, פציעה וסבל אנו פונים, מופנים או מפונים לקבל טיפול רפואה דחופה וממנה מועברים לפי הפגיעה למחלקת אורטופדיה או אורתופדיה ולעיתים מרפאת כאב או חס ושלום לכירורגיה.

אז מי מטפל באיזה מצב רפואי אופייני לילדים (וגם לגדולים יותר)?

1 – שיחקתי כדורגל והרגל מתנפחת למי פונים לאורטופד או אורתופד?

כאשר הרגל מתנפחת על פי רוב יש לגשת ולעשות צילום אותו יבחן אורטופד ויחליט על דרך הטיפול (גבס במקרה נקע או שבר ולעיתים רק תחבושת תמיכה, עם איסור דריכה על הרגל).

2 – הילד נסע באופניים ונפל ועל אף שחבש קסדה פתח את הסנטר?

ברגע שיש צורך בטיפול בפצע פתוח יבחן את הטיפול אורתופד עם הכשרה כירורגית על מנת לבצע סגירה נאותה של הפצע באמצעים כירורגים.

3 – הילד סובל מכאבים עזים באזור הבטן כשהוא מתכופף?

האם זאת בעיית שלד שרירים ורקמות חיבור או בעיה פנימית באחת המערכות הפיזיולוגיות ניתן לאבחן רק לאחר בדיקות ובירור רפואי בהעדר ממצאים גלויים וברורים בבדיקות יתקיים מעקב במחלקה פנימית. יחד עם זאת נבדק גם על ידי אורטופד האם הכאבים קשורים לשלד (עמוד השדרה ו/או השרירים)

נכתב ע"י 029