בעיות התנהגות אצל כלבים

הכלב תוקפני? למה הוא אוכל נעליים? הוא לא מפסיק לעשות צרכים בבית?

בטח שאלתם את עצמכם לא פעם ולא פעמיים, למה הכלב שלי מתנהג ככה? ועלו לכם גם כמה מחשבות כמו, נראה לי שעבדו עלי והביאו לי כלב שהוא לא 100% או איזה כלב נורמלי עושה דברים כאלה?
אם העניין מוכר לכם אז כן, לכלב שלכם יש בעיית התנהגות.

יש 3 סוגים עיקריים המראים על בעיית התנהגות אצל כלבים לדוגמא: הכלב תוקפני כלפי כלבים אחרים או בני אדם זרים, הכלב עושה צרכים בבית למרות שמורידים אותו, הכלב מיילל כשהוא לבד בבית או הורס את הרהיטים.
כמובן שיש עוד המון סיבות שונות לבעיית התנהגות אצל כלבים אבל בחרנו ב 3 העיקריים.

behavioral-problems-in-dogs

כלב תוקפני

ישנם כמה סוגים לכלבים תוקפניים: עליכם לשים לב האם הכלב תוקפני בזמן משחק או כשמתקרבים אליו בזמן האוכל או אולי בזמן טיול בחוץ.

  • אם הכלב תוקפני בזמן האוכל חושף שיניים, נושך, ונוהם אין להתעלם מהמצב הזה, עליכם לטפל בנושא בדחיפות על ידי שליחת הכלב לאילוף פרטי או אילוף בפנסיון כלבים. הכלב עלול לתקוף אתכם או אחד מבני המשפחה.
  • תוקפנות בזמן משחק – כלבים עלולים לנהום, לנבוח ולפעמים לחשוף שיניים בזמן משחק, זה יכול לנבוע "מאובר" התרגשות ואי היכולת לחכות בסבלנות לזריקת הכדור או הצעצוע, ברגעים אלו עליכם לעצור את המשחק ולהרגיע את הכלב ולאחר כמה דקות לחדש את המשחק.
  • תוקפנות בזמן טיול – ישנם כלבים רבים אשר נובחים, נוהמים או חושפים שיניים כלפי כלבים אחרים או אנשים זרים. לרוב זה קורה כאשר הכלב חושש שיש סכנה לעצמו או לבעליו ולכן הוא נכנס למצב הגנה, במקרים אלו עליכם לתת משיכה ברצועה כלפי מעלה ולגרום לכלב להסתכל עליכם ולהגיד לו לא! כך הכלב ידע שאתם בשליטה ואין צורך לדאגה. אם מדובר בנביחות וחשיפת שיניים על כלבים אחרים קרבו את הכלב בזהירות אל הכלב הזר להיכרות, ברוב המקרים לאחר ההיכרות הכלבים יסתדרו אחד עם השני ויתחילו לשחק, אך ישנם גם מקרים שהם לא יסתדרו ועדיף להרחיק כדי שלא יתפתח קרב.

חרדת נטישה

דבר נוסף אשר מעיד על בעיית התנהגות אצל כלבים היא חרדת נטישה, מכיוון שכלב מטבעו חי בלהקה ואנחנו הלהקה שלו, חרדת נטישה יכולה להתפתח אצל כלבים בדרך כלל גורים, כלבים שאומצו בגיל מאוחר או כלבים ממכלאה.

כשאנחנו יוצאים מהבית לסידורים או לעבודה ומשאירים את הכלב לבד בין אם זה למספר דקות או שעות (לכלב אין הערכת זמן ולכן מבחינתו גם יציאה של 3 דקות זה נצח מבחינתו) הוא מרגיש שנטשו אותו לכן ישנם מצבים שהכל מיילל כל הזמן שהוא לבד, ינבח ללא הפסקה, יהרוס את הרהיטים ונעליים,לכן, כדאי לדאוג לטפל בחרדת נטישה בהקדם ע"י אילוף פרטי או אילוף בפנסיון כלבים.

הריסת נעלים וריהוט יכול לנבוע גם משועמם, במידה וזה אכן משעמום, אנו ממליצים לצאת עם הכלב ולדאוג שהוא יוציא המון אנרגיה בזמן הטיול כמו ריצה, משחק עם כדור וכדומה, כך כשהוא יחזור הביתה הוא ילך ישר למקום שלו לישון.

behavioral-problems-in-dogs

עשיית צרכים בבית

ישנה גם בעיית התנהגות אחרת שהיא עשיית צרכים בבית, בדרך כלל נראה את הבעיה הזאת אצל גורים, בעיית התנהגות הזאת היא מהקלות שיש, אם יש לכם זמן אתם יכולים לחנך את הכלב לבד ע"י הורדת הכלב בתדירות גבוהה יותר, כלומר לרדת איתו מינימום 5 פעמים ביום אם לא יותר ובכל פעם שהכלב עושה את הצרכים בחוץ לתת לו צ'ופר וחיזוק חיובי, לאנשים אשר אין זמן פנוי פנו למאלף כלבים.

חשוב לציין שלכל סוגי בעיות התנהגות אצל כלבים ניתן לטפל ע"י אילוף אצל מאלף כלבים מוסמך או ע"י אילוף בפנסיון כלבים עם או בלי שהייה בפנסיון בתקופת האילוף.

זכרו כלבים הם כמו ילדים קטנים אשר זקוקים לחינוך, אהבה וחיזוק חיובי על עשיית דברים טובים, ככל שהכלב יהיה יותר מחונך כך יהיה יותר נעים בבית לכם ולכלב.

בהצלחה לכולם.

נכתב ע"י 029